Міжнародний центр перспективних досліджень
Зворотний зв'язок Мапа сайту Версія для друку
Підписка на публікації
RSS стрiчка новин
07 березня 2013

Україна на межі енергетичної бідності: як захистити вразливі соціальні групи

Презентація документу про публічну політику «Україна на межі енергетичної бідності: як захистити вразливі соціальні групи?»

Реформа газового ринку та електроенергетики України матиме негативні побічні ефекти для населення. Насамперед, суттєво зростуть ціни для кінцевих споживачів. Приватизація підприємств енергетичного сектору також означатиме посилення платіжної дисципліни й частіші відключення неплатників від енергопостачання. За таких умов найбільш вразливі споживачі (пенсіонери, інваліди, багатодітні сім’ї) ризикують опинитися у стані енергетичної бідності. Водночас, відмова від реформи означатиме, що програє суспільство загалом, адже якість послуг та енергетичної інфраструктури погіршуватимуться для всіх без винятку споживачів.

Тому лібералізація енергетичних ринків має проводитись паралельно із реформою системи соціального захисту. Негативний вплив цінових стрибків на вразливих споживачів можна зменшити й навіть цілком усунути, виконуючи вимоги соціальних програм Енергетичного Співтовариства. Переоцінка категорій споживачів, що мають право на допомогу та розробка Соціального плану дій дозволить убезпечити населення України від енергетичної бідності. Проте уряд зволікає зі змінами у системі соціального захисту, яка залишається неадресною та неефективною.

Дослідження МЦПД пропонує відповіді на такі ключові запитання:

  1. Які групи споживачів є найбільш вразливими до підвищення тарифів й можуть опинитись за межею енергетичної бідності?
  2. Які зміни соціальної політики (системи житлово-комунальних субсидій, пільг) необхідні?
  3. Який графік приведення тарифів до економічно обґрунтованого рівня є найбільш соціально прийнятним?

МЦПД відкриває онлайн-обговорення, в ході якого експерти Центру будуть давати відповіді на запитання і коментарі громадськості. Обговорення триватиме до 1 квітня 2013 року. Просимо надсилати ваші відгуки на документ на адресу: оffice@icps.kiev.ua або через мережу Facebook.


Україна на межі енергетичної бідності: як захистити вразливі соціальні групи? from ICPS
Прикріплені файли: Energy_draft_2602.pdf