Міжнародний центр перспективних досліджень
Зворотний зв'язок Мапа сайту Версія для друку
Підписка на публікації
RSS стрiчка новин
07 вересня 2011

Реформи в Україні: Регіональна інтеграція

Українське громадянське суспільство та більшість політичних сил усвідомлюють: Україна належить до Європи і заслуговує на те, щоб стати повноправною державою – членом ЄС, коли буде до цього готова. Український народ та уряд також виступають за взаємовигідні, дружні, стабільні та передбачувані відносини стратегічного партнерства з Росією. Ці два вектори інколи видаються суперечливими, проте завдання уряду та громадянського суспільства – зробити їх доповнюючими один одного у такий спосіб, який би дав змогу отримувати вигоду від обох як усій Україні, так і реґіонам, до яких вона належить.

Залучення України до інших проектів реґіональної інтеґрації також могло б потенційно відповідати її національним інтересам. Поступово Україна стає ініціатором і активним гравцем розвитку інтеґраційних процесів не лише у політичній і торговоекономічній сферах, а й у гуманітарній, екологічній, безпековій та інших.

Проте складність викликів, які постають перед нею, потребують ефективних реформ і вдосконалення підходів до інтеґраційних проектів за її участю. У Росії є план стосовно України, сутність нашого плану щодо Росії мало кому відома. З ЄС необхідно вийти на формулу відносин, яка дасть змогу пожвавити динаміку інтеґрації до його внутрішнього ринку. Розробка стратегій активізації ролі України в інших реґіональних інтеґраційних проектах має початися невідкладно.

Громадянське суспільство неоднорідне. Існують проєвропейські неурядові організації, достатньо також і проросійських. За оцінками експертів, інтересам України більшою мірою відповідає створення Зони вільної торгівлі з ЄС, а не вступ до Митного союзу.

Зміни в зовнішньому середовищі визначають потребу в глибокому переосмисленні перспектив розвитку України як середньої за розмірами та потенціалом реґіональної держави. Україна належить до кількох реґіонів, від активності в яких потенційно вона може посилитися. Дедалі більший вплив на розвиток країни вже відіграють українські прикордонні реґіони. Це означає, що Україна повинна брати участь у проектах реґіональної інтеґрації і на макро- (держава), і на мікрорівні (місцеві громади).

Матерiали по темi