Міжнародний центр перспективних досліджень
Зворотний зв'язок Мапа сайту Версія для друку
Підписка на публікації
RSS стрiчка новин
08 вересня 2011

Якість життя в регіонах України: посткризовий зріз

В яких регіонах України економіка розвинена гірше, ніж в африканських країнах?

Чому жителі заможного Сходу живуть на 3-4 роки менше від мешканців західних областей?

Чому рівень шкільної освіти в різних куточках країни – різний. З чиєї вини в економічно розвиненому Запоріжжі ходити вулицями небезпечніше, ніж будь-де в Україні?

В якому куточку України громадянин має більше шансів знайти високооплачувану роботу, відкрити свій бізнес, отримати найкращу медичну допомогу, відчути себе максимально комфортно та безпечно?

МЦПД провів перше системне посткризове дослідження найголовніших факторів, які впливають на добробут сучасних українців.

Київ має значно вищий рівень добробуту, ніж інші регіони України. Це особливо помітно за рівнем ВВП на особу:

  • у Дніпропетровській області – ІІ місце за рівнем ВВП на особу, він вдвічі менший;
  • у Тернопільській області, що має найнижчий рівень ВВП на особу в Україні, він менший у шість разів.

Донецька та Дніпропетровська області, що посіли останнє місце у рейтингу якості життя, мають найвищий рівень ВВП на особу.

У західних областях реальний рівень добробуту може бути вищим, ніж за даними офіційної статистки, через велику кількість трудових мігрантів, надходження від яких переважно лишаються у тіні. Це підтверджується рівнем економічної активності населення, що є значно вищим на Сході.

Україна за часткою інтернет-користувачів дещо випереджає Польщу, але їх розподіл між регіонами дуже нерівномірний:

  • Київ – на рівні Нідерландів
  • Рівненська область – на рівні Афганістану

Людей насамперед цікавлять речі, які безпосередньо впливають на їх життя: можливість знайти роботу або відкрити свій бізнес, скористатися послугами гарного лікаря, дихати чистим повітрям. Вони об’єднуються у поняття якості життя.

Забезпечення високої якості життя населення – основний критерій оцінки ефективності влади, який довгий час лишався неусвідомленим та ігнорувався.

Президент України визначив якість життя метою реформ. Для досягнення цієї мети необхідно перетворити концепцію якості життя на засіб державної політики, зробити її основою для визначення політичних пріоритетів, планування та оцінки їх досягнення.

Першим кроком до поліпшення якості життя є її оцінка. Не всі умови якості життя можна змінити засобами державної політики: географічне розташування, клімат, ландшафт, забезпеченість природними ресурсами. Для оцінки якості життя та формування державної політики з її поліпшення принципове значення мають ті складові якості життя, що можуть бути змінені політичними засобами.

Прикріплені файли: Quality_of_life_WeeklyUA_08092011.ppt

Матерiали по темi