Міжнародний центр перспективних досліджень
Зворотний зв'язок Мапа сайту Версія для друку
Підписка на публікації
RSS стрiчка новин
23 лютого 2011

УкраДина. Як чиновники заробляють на держзакупівлях

Коментар Олександра Жолудя, старшого аналітика МЦПД, для газети “Фокус”

У Радянському Союзі був постачальник, якому диктували ціну зверху. Проблем із зловживаннями практично не було. У 90-ті роки люди, наближені до влади, працювали на держзакупівлях і “наварювали” великі гроші, продаючи товари дуже низької якості або за дуже завищеними цінами.

Якість цих товарів контролювати було складно, тому було запропоновано ідею тендерів – так з’явилася Тендерна палата. Незабаром вона стала основним суб’єктом, який заробляє на різниці цін, оскільки сама визначала учасників конкурсу, що стало причиною її ліквідації. Нині Тендерна палата не працює. Проте закупівлі продовжуються – це потенційно є дуже корупційною схемою, оскільки за відсутності контролю над закупівлями їх здійснюють на мільярди гривень.

Щоб врегулювати процес, необхідно запровадити щось на кшталт Тендерної палати, але потрібно зробити цю структуру такою, щоб не монополізувалася її влада у виборі учасників тендерів. Один із способів – максимальна відкритість прийняття цих рішень. Кожен повинен мати змогу ознайомитися з усіма деталями процесу. І аргумент, що під час цього потерпає таємниця комерційної діяльності, не проходить. Якщо підприємство хоче працювати з державою, воно повинно бути відкритим.

Оригінал статті дивіться ТУТ