Міжнародний центр перспективних досліджень
Зворотний зв'язок Мапа сайту Версія для друку
Підписка на публікації
RSS стрiчка новин
01 червня 2011

Нагорода PASOS Think-Tank Award 2010

Берлін, 5 листопада 2010 р. Недержавні організації в щонайменше чотирьох колишніх радянських державах виключено з основних етапів планування та виконання програм економічної допомоги Європейського Союзу. Про це свідчить дослідження київського аналітичного центру, яке здобуло перше місце в конкурсі PASOS для аналітичних центрів 2010 року, результати якого було оголошено сьогодні в Берліні.

Дослідження здійснив Міжнародний центр песрпективних досліджень (МЦПД), один з 44 аналітичних центрів Центральної та Східної Європи і Центральної Азії, що належать до Асоціації аналітичних центрів відкритого суспільства (PASOS). Асоціація оголосила результати конкурсу на своїй щорічній міжнародній конференції в Берліні 5 листопада.

Дослідження “ENPI: недержавний сектор поза грою” привернуло увагу працівників ЄС, які курують програму “Інструмент Європейської політики сусідства та партнерства” (ENPI). Вони пообіцяли вжити дії за результатами та рекомендаціями звіту під час майбутніх раундів економічної допомоги східним сусідам ЄС.

Звіт також отримав схвальні відгуки п’ятьох членів журі конкурсу – ними були міжнародні експерти у сфері політики з досвідом роботи в аналітичних центрах і урядових структурах, зокрема голови журі Томаса Каротерса, віце-президента з досліджень у Фонді Карнегі за міжнародний мир у Вашингтоні, округ Колумбія.

“Це новаторська, майстерно розроблена тема, – сказав Каротерс. – Звіт допомагає спільноті неурядових організацій подолати розрив з відповідними європейськими інституціями, чітко висвітлюючи це питання та надаючи доступний аналіз процесу залучення НУО”.

Дослідники МЦПД Саша Тесс’є-Столл і Вікторія Гуменюк критикують роботу ENPI з НУО Азербайджану, Грузії, Молдови та України. Вони стверджують, що Європейська Комісія, яка курує кошти ENPI на суму 12 мільярдів євро, марнує гроші, надмірно покладаючись на національні органи влади під час планування програм допомоги. Така практика автоматично не дає змоги представникам недержавного сектору брати участь у процесі.

“Політична культура багатьох колишніх радянських держав не сприяє участі представників недержавного сектору у виробленні політики, і в будь-якому разі їхні нереформовані інституції загалом нездатні скористатися залученням громадянського суспільтва для ефективного внеску в політику”, – йдеться у звіті. “ЄК не визнає, що її партнери в рамках ENPI не зовсім готові до того типу допомоги, який вони хочуть запропонувати. Пропонувати стратегічну допомогу країнам із закритими та нереформованими інституціями, що відповідають за вироблення політики, означає будувати на піску”.

Дослідження двох інших аналітичних центрів теж було відзначено на конференції PASOS. Дослідження “Зв’язок вищої освіти з ринком праці”, здійснене Центром досліджень і вироблення політики (Македонія) отримало схвальні відгуки за запропоновані в ньому важливі освітні реформи. Організація “Forum 2015” в Косово здійснила дослідження під назвою “Життя в ґетто”, в якому було проаналізовано, як візові правила ЄС перетворили Косово на одну з найбільш ізольованих країн у світі.

Згадані дослідження – це саме ті новаторські звіти, які прагнув відзначити PASOS під час представлення нагород, сказав Джефф Ловітт, виконавчий директор секретаріату Асоціації в Празі. “Особливу увагу було присвячено інноваційності досліджень і методології, а також ознайомленню політиків і державних службовців з результатами”, – сказав він.

Склад журі, яке визначало переможців конкурсу PASOS серед аналітичних центрів:

Рональд Д. Асмус, виконавчий директор Трансатлантичного центру та відповідальний за стратегічне планування Фонду Германа Маршалла, США

Томас Каротерс, віце-президент з досліджень Фонду Карнегі за міжнародний мир у Вашінгтоні, округ Колумбія

Гізер Ґраббе, директор Інституту відкритого суспільства у Брюсселі та директор у справах ЄС Мережі фундацій Сороса

Барбара Ліпперт, директор з досліджень Німецького інституту міжнародних відносин і питань безпеки (Stiftung Wissenschaft und Politik (SWP)), Берлін, Німеччина

Аліна Мунґіу-Піппіді, професор досліджень демократії у Школі врядування Герті, Берлін, Німеччина; засновник Румунського наукового товариства

Члени журі виконують свої обов’язки як фізичні особи.

Нагорода PASOS для аналітичних центрів – 2010, яку вручили переможцеві, МЦПД, у Берліні 5 листопада, – це скляна статуетка, створена Боржеком Шіпеком, визначним чеським дизайнером, який еміґрував до Німеччини, а 1968 року – до Голландії. Після падіння комунізму, 1990 року, він розробив інтер’єр адміністрації президента Вацлава Гавела та Картинної галереї Празького замку. Він також створив інтер’єр магазину Карла Лаґерфельда в Парижі. 1998 року він став професором дизайну в Університеті прикладних мистецтв у Відні.

Дослідження “ENPI: недержавний сектор поза грою” можна завантажити тут:

http://www.icps.com.ua/files/articles/58/2/ENPI_2_ExSum_UKR.pdf

Про PASOS

PASOS – це мережа з 44 незалежних аналітичних центрів у 27 країнах Європи та Центральної Азії. Її мета – пропагувати та захищати демократію, права людини та цінності відкритого суспільства, зокрема верховенство закону, належне врядування та економічний і соціальний розвиток, підтримуючи організації громадянського суспільства, які окремо та спільними зусиллями сприяють участі громадськості у питаннях державної політики на рівні ЄС, в інших європейських і світових структурах та сусідніх з Європою та Центральною Азією державах.