Міжнародний центр перспективних досліджень
Зворотний зв'язок Мапа сайту Версія для друку
Підписка на публікації
RSS стрiчка новин

Історія центру

Аналітична спрага

Молодій українській державі не вистачало аналітичного потенціалу.  Відповіддю на інтелектуальну спрагу стало створення МЦПД.  Один з перших аналітичних центрів засновано за ініціативи Інституту відкритого суспільства. Центр одразу вливається в процес формування державних рішень.  МЦПД  здійснює аналіз економічної політики, а також розробляє довгострокові прогнози для  Кабінету Міністрів України, згодом Адміністрації Президента.

Основні віхи розвитку МЦПД:

Допомога та навчання влади

1997 року з приходом на посаду директора МЦПД Віри Нанівської почав запроваджувати концепцію та процедури публічної політики в Україні. Центр визначає інструменти демократизації та модернізації та показує як їх треба застосувати на практиці.

МЦПД започатковує принципово новий підхід до надання технічної допомоги уряду через навчання державних службовців принципам аналізу політики.  2000 року МЦПД реалізував перший масштабний проект з органами центральної виконавчої влади коштом західних донорів; а вже 2007 року цей проект здійснювався за ініціативи уряду.

Разом з Conference Board of Canada  Центр впродовж 2006-2009 років навчав урядовців застосовувати методики бенчмаркінгу (вимірювання досягнених результатів та оцінка потенціалу) й оцінки потенційних обсягів випуску.

МЦПД працює над формуванням української позиції на переговорах з Європейським Союзом щодо нової посиленої угоди. Упродовж 2008 року за фінансового сприяння SIDA Центр надавав аналітичну, методологічну та інформаційну підтримку Кабінету Міністрів.  Експерти Центру допомогли уряду у створенні груп аналізу політики для реалізації Угоди про Асоціацію з ЄС.

Прогнози розвитку економіки

Паралельно посилюється економічний напрям діяльності.  1997 року МЦПД почав випускати регулярну публікацію “Квартальні передбачення” – перший в Україні незалежний аналіз і прогноз розвитку економіки.  А вже через п’ять років за сприяння МЦПД започатковано випуск регулярних економічних публікацій у Казахстані та Молдові.  За нашим шаблоном макроекономічні прогнози почали робити аналітики Міністерства економіки. З 2000 року МЦПД починає здійснювати перші комерційні дослідження на замовлення бізнесу. 2002 року започатковано дослідження економіки реґіонів України у новому циклі публікацій “Реґіональні тенденції”.

Власне бачення

Співпраця між Центром та владою виходить на новий рівень. 2005 року МЦПД вперше провів до парламенту одразу два проекти нормативних актів про зміни у державній політиці щодо незаконного обігу наркотичних речовин і перетворення з декларативних на дієві норм законодавства про неприпустимість дискримінації за расовою, національною чи етнічною ознаками.

У травні 2006 року в меморандумі про співпрацю між МЦПД та апарат Ради національної безпеки та оборони домовилися до докладання зусиль для опрацювання проблем, пов’язаних із забезпеченням національної безпеки України.

Запропоноване Центром бачення урядової політики щодо протидії нелегальній міграції в Україні було враховане під час підписання Угоди про реадмісію. Так,  експерти наполягали на потребі встановлення перехідного періоду, а також розподілу фінансового тягаря з ЄС, що було враховано в Угоді.

Спроможність НУО

2001 року за сприяння і навчання МЦПД було створено аналітичний центр у Казахстані. Починаючи з 2001 року експерти МЦПД регулярно проводять навчання з аналізу політики для урядовців і представників НУО в країнах Центральної Азії: Казахстані, Киргизстані, Таджикистані та Узбекистані. 2003 року МЦПД бере активну участь у створенні мережі аналітичних центрів країн Центральної та Східної Європи - PASOS.

Національне та міжнародне визнання

2005 року Глобальна мережа розвитку (Global Development Network) визнала Міжнародний центр перспективних досліджень найуспішнішим мозковим центром України. 2006 року Наглядову раду МЦПД – вищий керівний орган Центру – очолив колишній президент Польщі Олександр Квасневський. Директор Віра Нанівська очолила Національну академію державного управління при Президентові України.  2008 року Інститут дослідження зовнішньої політики з-поміж 5080 аналітичних центрів світу виділив 228 провідних, серед яких і МЦПД.

Нові горизонти: європеїзація України

2008 року директором МЦПД стала радник  Віце–прем’єр–міністра України у справах європейської та міжнародної інтеграції Ольга Шумило.

Від 2009 року Центр  зосередив свою увагу на розробленні та впровадженні алгоритму здійснення ключових реформ, необхідних для виходу з кризи, пошуку найбільш активних інструментів. Нова місія Центру – забезпечення подальшої демократизації та модернізації України через продуману та поінформовану європеїзацію.

Подяка колишнім працівникам

МЦПД висловлює вдячність усім колишнім працівникам, які, докладаючи великі зусилля та професійні навики, піднімали Центр на нові щаблі розвитку. Зокрема:

  • Володимиру Нікітіну – одному з перших ініціаторів створення груп аналізу політики в органах влади;
  • Едуарду Захарченку та Володимиру Гнату, які сприяли розвитку громадянського суспільства, налагоджували співпрацю МЦПД з органами місцевого самоврядування та неурядовими організаціями;
  • Глібу Вишлінському, Тетяні Ситник, Руслану Піонтківському, які стояли біля джерел першого в Україні прогнозу розвитку економіки в публікації “Квартальні передбачення”;
  • Оксані Ремізі, Андрію Блінову, Олексію Блінову, Максиму Машляківському, Євгенії Ахтирко, Людмилі Котусенко, Єгору Соболєву, Наталії Шаповаловій, Івану Преснякову, які розробляли економічні та політичні дослідження та започаткували нові публікації “Споживчі настрої”, “Економічна статистика”, “Політичний коментар”;
  • Сергію Сегеді, Олексію Нестеренку, які підвищували інституційну спроможність Центру;
  • Лізі Барань, Андрію Безі, Тетяні Безі, Андрію Старинському, Євгену Шульзі, Ксенії Овчаренко та Остапу Стасюку, які налагодили фандрейзингову, маркетингову та комунікаційну роботу МЦПД.

Ми пишаємося тим, що МЦПД виростив справжніх фахівців, які й далі продовжують працювати на зміцнення демократичних процесів в Україні.